Listopad 2009


O Filmu

27. listopadu 2009 v 15:24 Za plotem
O Filmu

Parta zvířátek se snaží neumřít hlady, zatímco parta zlých lidí jim jde po krku. To vše v nejlepším animáku posledních dvou let.
V roce 2006 by se mělo v kinech objevit neuvěřitelných 19 počítačově animovaných filmů. Skutečně děsivé číslo s ohledem na fakt, že od roku 2004, kdy nás uchvátili Úžasňákovi od Pixaru, se neobjevil žádný vyloženě dobrý animák. DreamWorks to tentokrát zkusil se svým Za plotem, a mile překvapil. V sérii animáků jako Madagaskar, Valiant či Divočina skutečně září, ale čemukoliv od Pixaru se pořád nevyrovná. Je zhruba na úrovni obou Shreků. Příběh vychází ze série 11 let starých comicsových stripů Over the Hedge od autorů Michaela Frye a T. Lewise. Stripy jsou dospělácky vtipné, občas velmi drsné a plné černého humoru, mluví se v nich o globálním oteplování či teorii relativity. Film Za plotem je spíš pro děti. O teorii relativity v něm sice neuslyšíte, ale i dospělí se nejspíš docela pobaví.
Celý příběh se odehrává klasicky ve světě zvířátek. Na úplném počátku se seznamujeme s mývalem RJem (v originále hlas Bruce Willise), který se již dokázal plně aklimatizovat na lidmi obydlené prostředí, a už i ví, jak funguje automat na jídlo. Ten mu ale nechce vydat pytlík oblíbených brambůrků, a tak udělá něco, co ho bude později rozhodně mrzet. Ukradne zásoby medvěda Vincenta (Nick Nolte), který právě prospává zimu a těší se, jak se po probuzení nadlabe nezdravými křupkami, chipsy a jinými nezdravými pochutinami. Jenže RJ má zrovna smůlu a Vincent ho při krádeži nachytá, během čehož je celá zásoba zničena. RJ dostává ultimátum - buď do týdne sežene všechno zpět, nebo bude medvědem pozřen.
RJ tedy musí přijít s nějakým plánem. Sehnat takovou kopu jídla, kterou se mu nešťastnou náhodou podařilo zlikvidovat, je pro jednoho za týden neuskutečnitelné. Najde si tedy partu blboučkých zvířátek, které mu s tím ochotně pomohou a nebudou ani trochu tušit, že je RJ jen sprostě využívá. Tou partou je právě se po zimním spánku probouzející skupinka kamarádů žijících v lesíku a trávících čas mimo hibernaci hromaděním jídla. Šéfuje jim protřelý želvák Verne (stand-up komik Garry Shandling), po ruce má hyperaktivní veverku Hammyho (filmový komik Steve Carell), v partě je dále zamindrákovaná tchořice Stella (černošská stand-up komička Wanda Sykes), dikobrazí rodinka s taťkou Louem (herec z Prciček Eugene Levy) a mamkou Penny (uřvaná matka Kevina ze Sám doma, Catherine O'Hara) a nakonec vačičák Ozzie (kapitán Kirk ze Star Treku, William Shatner) a jeho dcera Heather (známá popová zpěvačka Avril Lavigne).
Už od počátku je poměrně jasné, jakým směrem se bude příběh ubírat. Právě probuzená zvířátka zjišťují, že zbytek jejich lesíka, kde sbírala jídlo, je zničen, a místo něj stojí ohromný a zdánlivě nekonečný živý plot, za kterým je nově vystavěné předměstí plné podivných velkých tvorů. Lesní tvorové se tedy nechají velmi snadno zblbnout protřelým RJem. Ten je ujistí, že lidské jídlo je mnohem lepší než kůra ze stromů a začne je využívat ke svým potřebám. Jakmile totiž nasbírají dostatek jídla, hodlá vzít nohy na ramena, utéct s jídlem, dát ho medvědovi Vincentovi a zachránit si tím život. Příběh zcela očekávaně směřuje ke klasickému pohádkovému prozření hrdiny, který si uvědomí, že přátelství je nade vše. Však to znáte.
Tahle cesta je ale doplněna skutečně povedenými a vtipnými gagy, neotřelou situační komikou a zejména zamilování hodnými postavičkami. Ať je to dojemný želvák Verne, hajzlík RJ nebo neustále smrt předstírající vačičák Ozzie, všichni mají ve filmu svůj prostor a skvěle ho využívají. Kdo si ale krade většinu scén pro sebe, to je hyperaktivní veverka Hammy, která jako by vypadla z Karcoolky (kde je podobná veverka, jen ta v Za plotem vypadá lépe a je i podstatně lépe animovaná). I když předvádí ty nejinfantilnější fórky, zaručeně vždy pobaví dokonce i dospělého. Navíc, co jsem mohla srovnat, v českém dabingu je o dost méně nepříjemná než s hlasem Steva Carella.
Vtipy naštěstí nejsou jen pro děti, ale pár několikrát za sebou vypointovaných fórků je určeno zcela primárně dospělým (je tu dokonce jeden vtip využívající anální otvor!). Čtveřice scenáristů dokonce příliš nestaví na v poslední době oblíbeném parodování slavných filmů (i když pozorný divák si několika parodií všimne). Občas se jim ale gagy příliš nepovedou - zejména ve chvílích, kdy si půjčují od Bugse Bunnyho a dalších animáků z rodiny Looney Tunes (postavičky padají z výšky, zničí si padáček, na chvilku se ve vzduchu zastaví, pronesou hlášku a pokračují v pádu apod.).
Ta necelá hodina a půl uběhne velice rychle, protože se na plátně neustále něco děje. Nikdy se nestane, že by se děj příliš táhnul v záplavě zbytečných a sentimentálních řečí (viz. Divočina). Všechno má spád a dojde dokonce na několik šílených akčních honiček, které sice vůbec nehledí na fyzikální zákony, ale skvěle fungují. Ve filmu se objeví také lidé, ale všichni jsou zcela jednorozměrní. Všichni jsou vylíčeni jako záporáci (dokonce i dvojice nevinných holčiček prodávající cukroví na dobročinné účely), ale Dwayne (Thomas Haden Church z Bokovky) se strašidelnou přehazovačkou, snažící se roztomilá zvířátka co nejméně humánně zlikvidovat, by si téměř zasloužil svůj vlastní film.
Za plotem se opravdu vyvedlo. Není to nijak hluboký film, animace je na dnešní dobu docela průměrná (snad jen medvědovy chlupy se hezky lesknou ve světle a Hammy dělá dobré obličeje) a ve filmu nesmí chybět nějaké to poučení pro děti. Jsou tu ale skvělé postavy, povedené fórky i pro dospělého diváka, které se na sebe nečekaně vrství a film má velmi slušný náboj, že uteče ani se nenadějete.