Jiří Voskovec & Jan Werich

9. prosince 2008 v 14:49 | Veronika Kužílková |  Voskovec & Werich
Jan Werich se narodil 6.února 1905 v Praze v Dejvicích v rodině úředníka pojišťovny. Jiří Voskovec, vlastním jménem Jiří Wachsmann se narodil ve stejném roce dne 19.června v Sázavě. Poznali se na studiích na Gymnáziu. Werich později studoval práva na Karlově Univerzitě, kam se s ním zapsal i Voskovec. Poprvé spolu spolupracovali v časopise Přerod. Ze spolupráce nakonec vzniklo, "Vest Pocket Revue"(malá kapesní reví), což bylo spíše volné pásmo jevištních scének, písní a dialogů.
Poprvé se objevila na scéně Osvobozeného divadla, kde oba pracovali jako autoři i jako herci. K jejich hrám jim skládal hudbu Jaroslav Ježek. V roce 1938 byla Osvobozenému divadlu odebrána koncese a divadlo bylo zavřeno. Voskovec a Werich emigrovali do USA, kde hráli své anglické přepisy her.
Po druhé světové válce, v roce 1945 se vracejí zpět a obnovují Osvobozené divadlo, ne však na dlouho. Voskovec opět emigroval do USA a divadlo bylo znovu zavřeno. Po Voskovcově emigraci Jan Werich pracoval na scéně Divadla ABC, kde spolupracoval s Miroslavem Horníčkem, s nímž obnovil i hry z Osvobozeného divadla. Jan Werich zemřel 31.října roku 1980 v Praze a Jiří Voskovec zemřel 4. července roku 1981 v New Yorku (USA). Byla to jedna z nejznámějších dvojic, která znamenala pro náš národ, jak z hlediska tvůrčího, tak i lidského velmi mnoho. zpracovala: Veronika Kužílková dne: 25.9.2008

Zpracovala: Veronika Kužílková
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama